Náš repertoár:
komponovaná pásma, tance, písně a vánoční koledy
Pásma

Tance

Písně

Vánoční koledy

 
Chcete, aby právě vaši akci zpestřovalo naše vystoupení?
Máte jedinečnou možnost. Můžeme vystoupit s několika 20-ti až 30-ti minutovými vstupy, nebo s jedním hodinovým. Delší vystoupení jsou možná po domluvě. Pokud byste měli zájem jen o hudební čísla, tak vám je k dispozici naše muzika.
Zde máte jedinečnou příležitost nahlédnout přímo do jádra našeho souboru - seznamte se s tanci, pásmy a písničkami, jež tvoří náš repertoár. Klikněte na název v levém sloupci a dostanete se k podrobnějšímu popisu, fotografii a třeba i zvukové ukázce ve sloupci pravém.
 
Pásma
...

Buchty
Nejnovější pásmo vytvořené pro 2. Olympiádu dětí a mládeže 2005 v Brně složené z fragmentů těchto starších skladeb: Na Pouchově, Mlynáři, Kuchařky. Pod názvem Buchty jsme s ním začali vystupovat až na letním soustředění 2005 a jak napovídá, vše se točí kolem buchet - nejprve je kuchařka spálí, je tedy potřeba zajet k mlynáři s obilím pro novou mouku. Pak holky pečou, ale jak už to bývá, ochutnávají hlavně ti druzí.. Více o pásmu a hlavně o okolnostech vzniku a premiéry se dočtete zde.

Buchty

Choreografie Iva Ondráčková za použití zmíněných starších čísel, hudební úprava Komár přepsáním týchž skladeb. Vznik pásma  jaro 2005, naposledy hráno 8.6.07 na dětské mezinárodním festivalu Štěpy ve Veselí nad Moravou v pořadu "Kucharka naša"

Jarní pásmo
Pásmo, kterým se na Stavění máje v roce 2003 prvně na veřejnosti představila červánkovská přípravka Kláry Ježkové. Skládalo se z písniček Vrby se nám zelenají, Otloukej se píšťaličko a Hřej sluníčko hřej. Z těchto názvů i z fotografie vyplývá, že malinké děti tancem a zpěvem vítají jaro. Hudební úprava nebyla pevně dána, spočív
ala jenom v jednoduchém improvizovaném doprovodu dvou nástrojů. V roce 2004 se pásmo rozšířilo ještě o hru na křepeličku a několik dalších drobností. Hudební doprovod již nastálo vsadil na okouzlující jednoduchost: melodie na Jiříkovu zobcovou flétničku + rytmika na ozvučná dřívka.

  Jarní

Choreografie Klára Ježková. Vznik pásma 2003.

Kuchařky
Pásmo pro mladší tanečníky ukazuje, jak si holky hrají na vaření. Kluci se jim trochu posmívají, ale i oni se nakonec nechají strhnout a zúčastní se "vaření" a ochutnávání. Rekvizitou je množství vařeček. Úryvky z hudebních aranží můžete v elektronické podobě slyšet při otevírání jednotlivých stránek na tomto webu.

kuchřky

Choreografie Iva Ondráčková a Klára Ježková, hudební úprava Komár. Vznik pásma 2002 (letní soustředění Moravanka), 2003 na soutěži FoS v Červeném Kostelci nominováno do celonárodní přehlídky dětských souborů v Jihlavě. 

Masopust
Pásmo lidových tanců, písní a říkadel, které předvádí, jak se slavil masopust. Jednotlivé tradiční masopustní masky se představují písněmi a říkadly nebo sólovými tanci (medvěd, cikánka, kominík). První polovina pásma je taneční, ve druhé shlédneme spor Masopusta, na jehož straně stojí 4 Turci, s Půstem (scénář vychází ze zápisu Zíbrta). Soudce rozhodne ve prospěch Půsta a nařídí Masopustovi, aby se klidil "do outerka,dřív než odtroubějí půlnoc". Poslední slovo si ale stejně neodpustí Turci: "za rok se tu sejdem zas!"

soud

Choreografie Eva Hysková, hudební úprava Komár. Vznik ústředního tance na začátku roku 1998 pro vernisáž v Muzeu, celé pásmo až o rok později (zimní soustředění Ruprechtice), 1999 šlo také do soutěže FoS v Červeném Kostelci. Naposledy celé hráno 24.2.2004, fragmenty z pásma převedeny též na každoročních masopustních akcích. Fotogalerie: 2000, 2003
Zkrácený zvukový záznam (mp3): I. část (383 kB), II. část (379 kB)

Mlynáři
Nejstarší pásmo v současném repertoáru Červánku. Taneční i zvuková stylizace bílého řemesla - za zpěvu písní o mlynářích klapou mlýny (rytmické nástroje), kola se točí, kluci nosí a vozí pytle.

mlynáři

Choreografie Richard Koníř, hudební úprava Jan Sündermann. Vznik pásma 1985, účastnilo se soutěže v r. 1987 ještě spolu s částí Ševci. Podstatná část Mlynářů tvořila základ speciálního pásma, za které dostal Červánek stříbrné medaile na Olympiádě dětí ČR v r.2005.

Pohádka
Malé děti si večer venku nechají vyprávět od starší kamarádky Mařenky pohádky o zvířátkách. Zahrají si (hra na husu), zatancují a zazpívají a přitom prožívají trápení zvířátek se zlým sedlákem. Uklidní se a nechají odvést domů, až když zvířátka v pohádce sedlákovi utečou a vše dobře dopadne.

pohádka pohádka 2

Choreografie Iva Ondráčková, Karolína Skalická, hudební úprava Jan Sündermann. Vznik pásma začátkem roku 1993, účastnilo se soutěže FoS v Červeném Kostelci 2001.

U rybníka
Nejnovější pásmo pro přípravku, zatím v prvoverzi předvedené v dětském pořadu na MFF Pardubice-Hradec. Uvidíte v něm hru na Na hastrmana a další dětské hry.

U rybníka

Choreografie Iva Ondráčková, hudební úprava Eva Černíková. Vznik pásma jaro 2005.

Vynášení Smrtholky
je pásmo vázáno na roční období. Tradičně o smrtné neděli soubory Červánek a Dupák pořádají v hradeckých Jiráskových sadech Vynášení Smrtholky z Královýho Hradce. Po krátkém tanečním vystoupení u altánu následuje vždy průvod k soutoku Labe a Orlice. Pásmo je složeno z recitací a písní vázaných k této události, provozuje se za průvodu a vrcholí vhozením symbolu zimy do řeky. 

smrtholka

Scénář Eva Hysková, hudební úprava Jitka Žigová, Komár. Vznik pásma 2001.

...
Tance
...
 
Kuželka
Čtverylka z České besedy. Mezi staršími tanečníky i muzikanty je nejoblíbenější.

Kuzelka

Choreografie Iva Ondráčková, hudební úprava Jan Sündermann. V repertoáru od 1991 (letní soustředění Vyskeř)

  zvuková ukázka...

Na Pouchově
Sousedská pro mladší tanečníky s žertovným textem o části Hradce Králové.

Pouchov

Choreografie Iva Ondráčková, hudební úprava Jan Sündermann. V repertoáru od 1987 (letní soustředění Železnice).

zvuková ukázka... 

Pantoflíčky
"Škoda je těch pantoflíčků, co jsem s Tebou zedrala" - třasená polka, kvůli nedostatku chlapců byla choreografie od počátku tvořená pro skupinu dívek. 

Pantofličky

Choreografie Iva Ondráčková a Klára Ježková 2003 (letní soustředění Lázně Rezek) na starší  hudební úpravu folklorního souboru Dupák (autorka Jitka Žigová). Premiéra tance 22.3.2004.

zvuková ukázka... 

Polonéz
Tanec, který provádíme vždy jen jednou do roka - v den našeho Dětského hradeckého bálu. Je totiž slavnostním nástupem krojovaných účastníků a v této podobě zahajuje folklorní bály na mnoha místech Čech i Moravy. Tanec zde zmiňujeme proto, že muzika Červánku má pro tuto příležitost vlastní skladbu.

nástup bál

Choreografie tradiční, hudba Komár 1998.  

Rejdovák
Kombinace 3/4 rejdováku a rychlejších 2/4 rejdovaček. Melodie "Učte se panenky" (známější spíš jako "Letěla husička"), "Na hradecký silnici" a "Vedle lesíka".

Rejdovák

Choreografie Iva Ondráčková, hudební úprava Jan Sündermann. V repertoáru od 1990 (letní soustředění Náchod).

zvuková ukázka... 

Svobodníci
"My jsme hoši svobodníci, máme rádi muziku" - jednoduchý tanec na temperamentní 2/4 melodii.

Svobodníci

Choreografie Iva Ondráčková, hudební úprava Jan Sündermann. V repertoáru od 1990 (letní soustředění Náchod).

zvuková ukázka... 

Šotyšky
Pomalejší 2/4 tanec na melodii "Šmikuranda".

Šotyšky

Choreografie Iva Ondráčková, hudební úprava Jan Sündermann. V repertoáru od 1993 (letní soustředění Ostružno).

zvuková ukázka... 

...
Písně
...
 
Pod tím naším okénečkem
Pomalá milostná píseň pro dvojhlas a smyčcový doprovod
Hudební úprava Komár. V repertoáru od 1995.

Sedí vrabec na kostele
Jednoduchý žertovný popěvek o rozhovoru vrabce s vránou. První provedení na MFF U nás na Náchodsku v Červeném Kostelci bylo doprovázeno desítkami rytmických nástrojů a bylo míněno jako nevážná tečka za 25minutovým vystoupením. Píseň jsme oživili v roce 2001.
Hudební úprava Komár. Poprvé 1994 (letní soustředění Malá Úpa.

 
© DFS Červánek   webmaster